MagazínJak vybratJaké jsou trendy v dlažbách do interiéru?

Jaké jsou trendy v dlažbách do interiéru?

Dlažby mají celou řadu výhod. Dlažba v interiéru je praktická, snadno se uklízí a nemusíte se bát, na rozdíl od parket, že by vám pod dlažbu zatekla voda. Vedle toho je vysoce odolná, má dlouhou životnost a velmi dobře se kombinuje s podlahovým vytápěním.  Dlažba je vhodná do kuchyně, ale stejně tak i do koupelny.

Dlažby mají celou řadu výhod. Dlažba v interiéru je praktická, snadno se uklízí a nemusíte se bát, na rozdíl od parket, že by vám pod dlažbu zatekla voda. Vedle toho je vysoce odolná, má dlouhou životnost a velmi dobře se kombinuje s podlahovým vytápěním.  Dlažba je vhodná do kuchyně, ale stejně tak i do koupelny. Dlažba se v posledních letech začala využívat také do ložnice nebo obývacího pokoje. Dlažba patří k moderním interiérům, ale jaká dlažba je v kurzu?

 

Jak ale poznat, jaký typ dlažby do vašeho interiéru zvolit?

Při výběru dlažby se nedívejte pouze na barevné odstíny a dekory, ale hlídejte si také materiál, ze kterého je dlažba vyrobena. Obzvláště si hlídejte, jakou má vámi vybraná dlažba otěruvzdornost a do jaké míry je protiskluzová. Jak se orientovat v odolnostech dlažby? Dlažby se rozdělují podle odolnosti do kategorií PEI II, PEI III či PEI IV. Každá odolnost se hodí do jiné místnosti.

„Glazované dlaždice jsou podle toho rozlišené do stupnice PEI 1−5 od nejnižší odolnosti po nejvyšší odolnost proti otěru,“ popisuje Jana Šlefrová ze společnosti Lasselsberger, zastupující značku RAKO. Zdroj citace: https://www.idnes.cz/bydleni/koupelna/vybirame-obklady-a-dlazbu-jak-na-to.A080331_141037_dum_stavime_web

Přehled odolnosti dlažby

PEI II – vhodná pro koupelnu

PEI III – vhodná pro obývací pokoj, ložnici nebo kuchyň

PEI IV – vhodná pro umístění do chodby

 

Jaké jsou ale trendy?

V moderních interiérech a domech se v současné době velmi často využívají velkoformátové dlažby. Velkou výhodou jsou minimální spáry mezi dlažbou, díky čemuž se vám bude snadno uklízet. V rámci současných trendů se hodně kupují dlažby s imitací kamene, betonu, ale i mramoru. V případě, že chcete mít domácnost s přírodním nádechem, volte dlažbu s imitací dřeva. Pokud chcete mít domácnost veselejší, můžete zvolit barevnou dlažbu v matném nebo lesklém provedení.

„Například velkoformátové obklady prostor sjednotí a zvětší, naopak drobná mozaika mu dodá zvláštní atmosféru, často přímo vtip až hravost,“ komentuje typ dlažby bytová designérka Andrea Ondrejová. Zdroj citace: https://www.idnes.cz/bydleni/koupelna/vybirame-obklady-a-dlazbu-jak-na-to.A080331_141037_dum_stavime_web

V případě barevných dlažeb se nejčastěji prodává dlažba Rako Color Two oranžovočervená 20×20 cm matná. V rámci velkoformátových dlažeb, se zákazníci ohlížejí například po Ege Buxy cream 60×60 cm, matné. Výhodou je mrazuvzdornost a zvýšená odolnost pro otěru. Tato dlažba se hodí do nejvíce namáhaných částí domu nebo bytu.

V domácnosti se čím dál víc prosazuje trend imitací. Aktuálně letí imitace kamene, betonu či mramoru. Lidé si tento typ dlažby volí především z důvodu úspory financí. Koupit si dlažbu v imitaci mramoru nebo kamene, je mnohem levnější než mít doma originál. V rámci imitace mramoru se často volí dlažba Graniti Fiandre Marmi Maximum Pietra Grey 75×75 cm pololesk nebo  Stylnul Piedra marron 45×45 cm lesk PIEDRAMR.

Možná jste si už někdy všimli, že jedním z trendů jsou dlažby, které připomínají dlažbu poskládanou z nejrůznějších plochých kamínků různých velikostí. Typickým příkladem je dlažba Multi Plaza rosso 30,7×30,7 cm mat nebo Multi Plaza rosso 30,5×30,5 cm, mat. Stejně tak se hodí tento typ dlažby v hnědém provedení. Tento trend kopíruje dlažba Multi RULA hnědá 33×33 cm, mat. Odstín hnědé barvy působí útulně, stejně jako barva s odstínem krému.

„Do keramických imitací přírodních materiálů jsou zakomponovány trendy odstíny. Například v nejnovějších kolekcích obkladů a dlažeb v imitaci betonu najdeme jak tradiční odstíny, tak barvy jako jsou hořčicová, cihlová, petrolejová, bordo či zelená,“ doplnila trendy v oblasti dlažeb Veronika Prouzová, obchodní ředitelka M.B. Keramika. Zdroj citace: https://www.peknebydleni.cz/jake-jsou-3-nejvetsi-trendy-v-keramickych-obkladech-a-dlazbach-pro-rok-2021/

Nejen velkoformátové dlažby, ale své oblíbenosti se těší také netradiční tvary dlažby. Typickým příkladem je dlažba Kale Provenza ice 33×38 cm, mat nebo dlažba Stylnul Bayard viejo 15×90 cm, mat. Tu a tam se můžete v domácnostech ještě setkat dlažbou s ornamenty. Zalíbit se vám může dlažba Geotiles Passage mix 45×45 cm, mat, a to pro svou unikátnost a strukturu.

 

Závěr:

Trendy v oblasti dlažeb se v průběhu času vyvíjejí a je jasné, že ne každý trend může vydržet dlouhodobě. I přesto ale můžete zvolit takový vzhled dlažby, který dokáže být nadčasový a řadu let bude trendy. Inspiraci můžete čerpat z internetu, televizních pořadů, ale třeba i od známých nebo z domácích a zahraničních veletrhů. Udělejte si bydlení tak, abyste se cítili opravdu doslova jako doma.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
Vyberte si to správné povlečení přímo pro vás!

Kvalitní spánek je důležitou součástí každodenního života nás všech. O...

Zavřít