MagazínJak vybratJaké druhy postelí existují? Přinášíme podrobný přehled

Jaké druhy postelí existují? Přinášíme podrobný přehled

Ložnice je pro každého z nás místem, kde toužíme hodit všechny starosti za hlavu, příjemně odpočívat a dobít baterky tak, abychom se ráno cítili svěží a plní nových sil a odhodlání. Nejdůležitějším prvkem je bezesporu postel, která má největší zásluhu na našem kvalitním spánku – tedy, pokud si vybereme tu správnou – našim potřebám a přáním na míru.

postel_dvojluzko_kozena_loznice

Výběr postele krok za krokem

V prvé řadě bychom měli postel vybírat dostatečně velkou a prostornou, výrobci jsou schopni dodat lůžka s prodlouženou délkou i atypická, vyrobená přímo na míru. Ke své výšce bychom měli připočítat nejméně 25 centimetrů, šířka postele by pak měla činit minimálně 80 cm, větší pohodlí přináší šířka postele 90 či 100 cm. Pokud bojujete s místem, můžete zvolit pohovku, kterou snadno proměníte v lůžko pro dva, aniž byste museli ustoupit z požadavků na kvalitní a zdravý spánek – tato pohovka je totiž vybavena kvalitním roštem i zdravotní matrací. Při výběru lůžka myslete také na to, kde bude umístěno a zda v něm trávíte mnoho času například četbou. V takovém případě pro vás bude důležité, aby lůžko zdobilo také čelo postele, které chrání váš klidný spánek i před průvanem. Také výška postele hraje důležitou roli – ideální udávaná výška je 45 – 55 cm. Zatímco mladí lidé sáhnou často po netradičně nízké a super moderní posteli, senioři a dříve narození, pro snadný přístup a především vstávání, ocení spíše vyšší lůžko. Svou postel snů pak můžete zakoupit pouze jako rám a k němu si vybrat kvalitní rošt a zdravotní matraci dle vlastní volby, nebo lůžko zakoupit jako komplet či přímo celočalouněné. Vždy však myslete na to, že investice do kvalitního spánku a zdraví není nikdy zbytečná.

Dřevěná postel je stále favoritem

Důvěra v tento materiál se stále drží na prvních příčkách. Dřevěné postele z masivu jsou tradičním výrobkem, oblíbeným pro svou dlouhou životnost a snadnou údržbu. Dřevo, jako teplý prvek interiéru a spolehlivý a zdravotně nezávadný materiál, pak bývá použito i v kombinaci s čalouněným provedením či dýhováním. U postelí z masivu vede měkčí dřevo jako smrk či borovice, které je cenově příznivější, tvrdší dřevo jako buk, bříza či dub je pak dražší, oblíbené je však pro svou texturu a odolnost. Dřevo bývá povrchově ošetřeno lakem, voskem, oblíbené jsou však i neošetřené rámy. Zatímco se matrace časem jistě proleží, dřevěný rám postele vydrží a tak stačí obměnit pouze matraci.

postel_palety_zpalet

Kovová postel – elegance pro romantické duše

Kvalitní kovové lůžko je nejen vzhledově atraktivní a vaši ložnici promění v zámecké spaní, ale nabízí především zajímavý design a kovářská práce v případě kovaných postelí také nabízí netradiční zpracování a jedinečnost. Kovové i kované postele pak můžete vybírat i v kombinaci se dřevem, které linie chladného kovu zjemní a zútulní. Kovové postele vynikají také nízkou hmotností a jednoduchou údržbou a jejich životnost je také jejich předností.

Stylová postel z lamina

Rám postele je v tomto případě tvořen dřevotřískovou deskou, která je na povrchu doplněna speciální fólií, která imituje různé dřeviny. Díky preciznímu zpracování a moderním technologiím je laminofolie perfektně hladká s pevnými hranami a nabízí tak širokou škálu možného opracování i výsledných tvarů. Skvěle se také kombinuje se dřevem a pyšní se cenovou dostupností, pestrou škálou dekorů a barev i snadnou údržbou – postačí vlhký hadřík případně saponát. I když dřevo je dřevo, i postele z lamina obstojí ve své životnosti a spolehlivosti.

Čalouněné postele látkové

Celočalouněné postele, které mají matrace pevně spojeny s lůžkem, jsou oblíbené díky štědrému úložnému prostoru, kterým disponují a také čalouněním, které může být nejen z různých materiálů, ale také různého barevného provedení. Při výběru těchto postelí obzvláště dobře zkoumejte kvalitu matrací a v případě, že trpíte alergií, myslete na to, že čalouněné postele se obtížněji zbavují prachu i případných roztočů. Opotřebení potahu a především proležení matrací vás bohužel často donutí koupit novou postel mnohem dříve. Čalouněné postele však mohou být i v podobě samostatné matrace a čalouněný je pouze rám a čelo, vy tak získáte možnost volby jakékoli matrace a také její snadnou obměnu. Na druhou stranu péče o čalouněné postele je náročnější, vlhký hadřík často nestačí a tak přichází na řadu čištění mokrou cestou.

postel_dvojluzko_dvojpostel_drevena

Kožené čalouněné postele – luxus na první pohled

Jedinečný design, nadčasovost a kvalita, to je výstižná charakteristika kožených čalouněných postelí, které vaši ložnici i spánek povznesou o několik tříd výše. Barevná různorodost, snadná údržba a kvalitní konstrukce i důmyslné mechanismy úložného prostoru vás tak zbaví veškerých starostí a vaše sny budou opravdu jako na obláčku. Kožené čalounění můžete vybírat v decentních i provokativních barvách, čímž se poslání vaší postele skutečně mění z pouhého útočiště pro spánek, v královskou dominantu nejen vaší ložnice. Kůže je odolná a měkká zároveň a také dobře dýchá, poradí si i s vaším potem, péče o ni pak není náročná – postačí speciální přípravky.

Jednolůžko i manželská postel zajistí kvalitní spánek

Už z názvu je patrné, že jednolůžko je ze své podstaty určeno pro jednoho spáče. Rozměry šířky jednolůžka se pohybují mezi 80 – 120 cm a vyrábí se ze všech typů zmiňovaných materiálů. Často jsou pro větší soukromí doplněny o přední a zadní čelo, výjimkou není ani čelo boční, které chrání od případného chladu ze stěny a také samotnou zeď. Dvoulůžka mohou svou šířkou začínat i na 140cm, standardní rozměr je však 180cm, kdy už partneři mají skutečně dostatek prostoru pro kvalitní spánek. Pokud jste singl a nebojujete s centimetry, nic vám nebrání, pořídit si tuto manželskou postel i sami pro sebe. Při výběru manželské postele pak dobře zvažte, zda dáváte přednost matraci pro každého zvlášť, nebo jednu. Případný předěl či dolík, který vzniká uprostřed mezi partnery, totiž ne každý ocení. Dvě samostatné matrace však nabízí možnost zvolit si každému z páru matraci, která mu vyhovuje více – měkčí či tvrdší, nejlépe však vždy stejné výšky.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
pohovka
Jak vybrat pohodlnou a praktickou pohovku?

Pohovka je bezesporu dominantou a středobodem každého obývacího pokoje. Je...

Zavřít