MagazínJak vybratJak vybrat sedací soupravu, aby se stala perlou vašeho obývacího pokoje?

Jak vybrat sedací soupravu, aby se stala perlou vašeho obývacího pokoje?

Sedací souprava je dominantou obývacího pokoje, která na sebe strhává veškerou pozornost a je proto důležité, aby interiér hrdě reprezentovala. Výběr sedací soupravy rozhodně není jen o jejím designu.

sedacisouprava_sedacka_rohova_sedaci_souprava

Právě v obývacím pokoji hostujete své návštěvy a mimo jiné zde trávíte čas s rodinou – ať už hraním společenských her, sledování oblíbeného pořadu v televizi nebo povídáním o zážitcích z uplynulého dne. Proto je důležité vybrat takovou sedačku do obýváku, která si hravě poradí se všemi aktivitami.

Uvažujete-li o výběru sedačky do obýváku, ale nemůžete si mezi různorodou nabídkou vybrat, pak si nechte poradit následujícími řádky. Ukrývají nejen praktické tipy pro výběr sedací soupravy, ale zároveň vám představí pro a proti jednotlivých druhů sedacích souprav.

U sedací soupravy je nejdůležitější její velikost

Na začátku vašeho výběru byste se měli zamyslet nad otázkou, jak velkou sedačku ve skutečnosti potřebujete. Vycházet můžete z počtu členů vaší domácnosti i skutečnosti, jak často se u vás doma zdržují návštěvy, které se zdržují právě v obývacím pokoji. Je logické, že pár žijící o samotě jen stěží využije sedačku určenou pro sedm lidí a naopak početná rodina se opravdu jen těžko vejde na sedací soupravu pro dva. Naštěstí je dnešní nabídka více než pestrá a vy tak máte z čeho vybírat.

U velikosti rovněž záleží i na dispozicích interiéru. Máte-li prostorný obývák, pak si můžete dovolit robustnější sedačku, která je náročnější na prostor. Například rohové sedací soupravy jsou dominantní a hodí se jako perla do velkého obýváku. Naopak je-li výš obláček maličký, pak vám doporučujeme vybírat menší sedací soupravu, která nezabere příliš drahocenného místa a díky které celý interiér nebude působit zastavěně.

Pozornost věnujte dostatečnému pohodlí

U sedací soupravy hraje důležitou roli její komfort, který vám dokáže nabídnout. Jestliže v obývacím pokoji strávíte spoustu času – sledujete zde televizi, čtete si zajímavé příběhy v knihách, povídáte si s rodinou – pak byste kritérium pohodlí rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Na sedačce se vám zkrátka musí pohodlně sedět, případně i lenošit. Pořídit se dají i tzv. válecí sedačky, které jsou typické pro dostatečně hlubokou sedací část – a na té se potom relaxuje doslova jedna báseň!

Moderní nebo klasická sedačka?

Současná doba přeje moderním trendům, které se mimo jiné logicky prolínají i do vzhledů sedacích souprav. Není se tak čemu divit, že se moderní sedačky dostávají do středobodu zájmu a to především u mladých lidí. Výhodou moderních sedacích souprav není jen jejich design, ale i různorodé provedení, několik typů povrchových úprav či možnost vybírat hned z několika barevných variant. I přesto se ale najdou tací, kteří nedají dopustit na klasiku – a možná mezi ně patříte i vy.

Klasické sedací soupravy kladou důraz na zdravé sezení a pohodlné vstávání, kdy si můžete dle vlastní libosti vybírat z několika stupňů tvrdosti. Pozor – klasická sedačka rozhodně neznamená zastaralá! I v tomto odvětví si můžete vybírat z mnoha na pohled lákavých druhů, díky čemuž pro sebe můžete vybrat to nejlepší.

Jaký druh sedací soupravy je nejlepší?

Na trhu narazíte na několik druhů sedacích souprav – pořídit se dají sedačky klasické, sedačky do tvaru písmene U nebo L. Každý druh sedací soupravy rozhodně má něco do sebe a disponuje jak kladnými, tak i negativními vlastnostmi. My se prostřednictvím následujících řádků na jednotlivé druhy blíže podíváme.

Klasická sedací souprava

Pod pojmem klasická sedací souprava si lze představit rovnou sedačku bez jakéhokoli zatočení. Tato sedací souprava má zpravidla 2 až 4 sedacích míst a hodí se do menších pokojů. Co se designu týče, určitě nebudete ochuzeni o zajímavé varianty, vybírat můžete i mezi různorodými typy potahů.

Sedací souprava ve tvaru L

Sedačky do tvaru L jsou neoblíbenější a nevyskytovanější v českých domácnostech. Jedná se o praktické rohové sedačky, které jsou už náročnější na prostor, se kterým si ale zároveň dokážou šikovně pohrát a vykrýt tak jinak nevyužitý roh. Počet sedacích míst je různý, záleží jen na vás, pro jakou velikost se rozhodnete.

Sedací souprava ve tvaru U

Na prostor nejnáročnější druh sedací soupravy je ve tvaru U, který si mohou dovolit jen ti, kteří mají dostatečně prostorný obývák. U této sedačky je největší výhodou právě její velikost, která dokáže nabídnout dostatek místa pro sezení všem členům domácnosti i případným návštěvám. Na druhou stranu jsou její robustní rozměry zároveň i nevýhodou, neboť zabere opravdu hodně místa a v menších prostorech vyvolá nepříjemný dojem zastaveného interiéru.

Potah sedací soupravy s ohledem na design i praktičnost

Jestliže už máte jasno o velikosti a druhu vaší nové sedací soupravy, pak je ideální čas popřemýšlet o jejím potahu. Ten si můžete vybírat nejen s ohledem na vlastní vkus či moderní design, ale v potaz byste měli brát i jeho praktičnost. V současné době patří mezi nejoblíbenější kožené sedací soupravy, které působí elegantním dojmem a v interiéru se obzvlášť vyjímají. Máte-li ale domácího mazlíčka, pak si investici do sedačky potažené kůží dobře rozmyslete – mohlo by se totiž stát, že se sedačka stane terčem zvířecích drápků a vynaložené peníze za krásnou sedací soupravu pak přijdou vniveč. Při výběru potahu rovněž myslete i na skutečnost, zda máte doma děti. Pořídit se dají i takové povrchové materiály, které si s dětskou rozverností příliš nerozumí.

Praktické hledisko je bod k dobru

Velice oblíbenou variantou je sedací souprava rozkládací, která kromě komfortu posezení nabízí i možnost vytvoření stejně pohodlného lůžka pro návštěvy, které se rozhodnou zdržet přes noc.

Rozkládací systémy jsou různé a vy si tak můžete vybrat takový, který vám nejvíce vyhovuje. Již nikdy tak nebudete muset řešit dilema, jak vaši hosté na noc složí hlavu. Jestliže si potřebujete sedačku, která vám přes den bude sloužit k posezení a v noci ke spánku – řešení do malých bytů, například 1+1, kde není místa na rozdávání – pak je pro vás ideální volbou rozkládací pohovka pro každodenní spaní. Přes den ji necháte složenou, díky čemuž ušetříte drahocenné místo, zatímco v noci ji několika jednoduchými tahy rozložíte a vykouzlíte prostor pro spaní. V takovém případě radíme investovat do sedací soupravy český výrobce, kde si můžete být jistí kvalitou a dlouhou životností.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat, Rady a nápady
skrin_satni_posuvne_dvere_moderni
Jak si vybrat šatní skříň?

Šatní skříň je rozhodně v jakémkoli bytě nepostradatelná, přesto není...

Zavřít