MagazínJak vybratJak vybrat postel

Jak vybrat postel

Co je horší, než se nevyspat? Rozhodně vyspat se špatně. Ze studentských let máte možná na vlastní záda vyzkoušeno, že se noc se dá strávit na kdečem. Jak si ale zajistit skutečně sladké sny? Alfou a omegou je samozřejmě kvalitní postel.

postel_loznice_dvojluzko

Všude dobře, doma čalouněná postel

Čalouněné manželské postele se mnoha lidem zkrátka líbí, protože můžete mít v podstatě jakékoli provedení a do karet jim hraje i nižší pořizovací cena. A i za ni je u nich zpravidla už počítáno s úložným prostorem, proto se taková lůžka často objevují v malých bytech párů, které si teprve zařizují společnou domácnost.

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že u většiny z nich vesměs nevyměníte matraci, což je součást, na kterou se celkem často zapomíná. A to neoprávněně, neboť je pro dobrý spánek opravdu důležitá. Týká se to především typů levnějších.

Také jsou poněkud náročnější na údržbu, materiál je potřeba čistit speciálními prostředky, jinak byste ho mohli nevratně poničit.

Někdo to rád minimalisticky

Kovové rámy eliminují nevýhodu předešlé varianty, jsou poměrně bezúdržbové a podaří-li se vám na postel něco vylít, hrozí, že si nanejvýše ušpiníte povlečení, které ale lze naštěstí celkem bez problémů vyprat.

Působí velmi jednoduše, nicméně to je právě důvod, proč je mnoho lidí naopak nemá rádo. Má z nich poměrně „studený” pocit a v ložnici se díky nim především zimomřivé typy cítí skoro nepříjemně. A ještě jedna daň za jejich lehkost vás čeká a radost z ní mít nebudou hlavně majitelé malých bytů: Stojí pouze na čtyřech nožkách a nejsou tedy vybaveny žádným úložným prostorem, takže pokud nechcete jejich vzdušnost poněkud pohřbít tím, že pod ně prostě nastrkáte krabice s věcmi, zůstává pod nimi nevyužitá plocha.

Pusťte do ložnice přírodu a pořiďte si masiv

Svou péči si žádají, přírodnímu materiálů je potřeba vrátit vlhkost, kterou ztrácí, a to i přesto, že si prošel povrchovou úpravou. Jinak by mohl popraskat. Ideální je k ošetření použít vosk, popřípadě volte olej, rozhodně se vyhněte máčení nebo jakýmkoli agresivním čističům. Pokud už se vám podaří nedopatřením v ložnici do masivní postele něco vysypat nebo vylít, jednejte rychle, ať nejsou škody trvalé. Za vaši starostlivost se vám tento nábytek odmění opravdu dlouhou výdrží a rozhodně nebude za pár měsíců rozviklaný, ačkoli do jeho pořízení tedy budete muset na začátku poněkud investovat, vložená částka se vám brzy vrátí. V tomto případě samozřejmě záleží i na konkrétním druhu dřeva, čím tvrdší bude, tím pevnější může být i výsledná postel.

Dřevo je přírodní materiál a jako takové tedy neuvolňuje jakékoli nežádoucí látky. Stejně tak se v něm nedrží roztoči. Na postelích z masivu se proto ideálně vyspí i alergici, vhodné jsou dokonce také pro ty úplně nejmenší.

Navrch není problém je opatřit rovněž úložným prostorem a postarat se proto i v malých bytech o úsporu místa.

Nevlastní sourozenec dřeva

Odrazuje vás přece jen vyšší pořizovací cena materiálu přírodního? Lamino jako alternativa levnější svým vzhledem dnes už celkem zdařile dokáže dřevo napodobit.

Pokud se vám zrovna tahle struktura nelíbí, lze ho pořídit v mnoha barvách, což z něj činí poměrně populární artikl také ve sféře dětského nábytku, problém nejsou ani velmi zářivé odstíny, pokud byste si přáli extravagantně pojatou ložnici. Na LTD desku se použije dekorační papír v požadovaném provedení, na MDF se za působení vysoké teploty přitaví PVC fólie a výsledkem je vzhled přesně podle vašeho vkusu.

Nevyžaduje nikterak složité ošetření a předpokládáte-li, že postel budete chtít brzy vyměnit za jinou, nebude vadit ani kratší životnost.

Objevte kouzlo postelí z palet

Dal by se nějakým způsobem propojit půvab dřeva a přitom nízká pořizovací cena? Rozhodně ano! Pro ty, kteří touží po tom, aby jejich ložnice navíc vypadala originálně, jsou řešením postele z palet, svou odolností bez problémů obstojí i vedle svých kolegů z masivu. Vlastní paleta je totiž přímo dimenzovaná na to, aby vydržela i značnou zátěž, uvádí se až 2000 kg, takže se rozhodně nerozvrže.

Stále navíc jde o přírodní materiál, takový nábytek tedy zůstává nejen ekonomickým, ale také ekologickým, využijí se tak palety, které už neslouží svému původnímu účelu. Navíc není problém tohle zařízení definitivně zlikvidovat, jakmile vás nebaví.

Pokud se vám původní přirozený vzhled nelíbí, tak i palety je možno opatřit povrchovou úpravou a přizpůsobit je tak do jakéhokoli barevného provedení. Drobnou nevýhodou je, že úplně v surovém stavu není vhodné postel nechat, vždy je rozumnější materiál vzhledem k jeho drsnosti opracovat, to znamená alespoň obrousit, lze ho také nalakovat.

A i tyhle modely navíc bez problémů mohou disponovat úložným prostorem, odříkat si ho nemusíte proto ani tehdy, pokud máte malou ložnici a doma šetříte každý centimetr.

Buďte připraveni na zákeřnosti roštů a matrací

Protože spát budete především na nich. Zde existuje řada faktorů jako věk, váha, případně i zdravotní stav spáče, takže výběr matrace do velké míry závisí i na vašem osobním pocitu. Můžete proto s klidem zapomenout na poučky o zdravém spaní na tvrdém, pokud vám více vyhovuje měkká matrace, je to rozhodně v pořádku.

Rošty dělíme na laťové, které jsou pevnější, a na lamelové, charakteristické pružností. Na pružném roštu oceníte také i měkčí matraci, zpravidla tu z přizpůsobivé paměťové pěny nebo z latexu. Na tuhé latě se zase lépe hodí klasická pružinová matrace, případně ta s vyšším pěnovým jádrem, která bude pevnější. Pamatujte si také, že polohovací rošt vás bude při výběru matrace trochu omezovat, pružinová na něj určitě nepatří.

Rošt se vám řešit zase tak moc nechce? Pořiďte si výše jmenovanou postel z palet, na tu ho není potřeba kupovat zvlášť. Jednoduše si pořídíte rovnou matraci a sama paleta tuhle funkci zastoupí a dovolí matraci rovněž dobře větrat.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat, Odborné članky
drevena_komoda_komody_detsky_pokoj_pokojicek
Dřevěná komoda dodá interiéru šmrnc i harmonii

Dřevo je jedním ze základních materiálů, který najdeme v každém...

Zavřít