MagazínJak vybratBazénová chemie – jak udržet vodu v kondici

Bazénová chemie – jak udržet vodu v kondici

Mít na své zahradě bazén je jistě v parných letních měsících skvělé a to jak pro vás, tak i třeba pro vaše děti, nemám-li pravdu? Ovšem veškerá zábava něco stojí a výjimku netvoří ani bazén a následná péče o jeho čistotu. Bazén totiž může na pohled vypadat čistě, ovšem na základě toho, že vodu v něm může ohrožovat celá řada mechanických nečistot, je toto místo rovněž i semeništěm a úkrytem pro mikroorganismy a různé řasy, které ve vašem bazénu mohou nadělat značnou neplechu.

Aby tedy voda ve vašem bazénu byla stále křišťálová jako voda ve studánce, musíte se začít zajímat o bazénovou chemii, bez které se neobejdete ať již v případě, kdy bazén na zimu vypouštíte, tak i v případě, kdy ho necháváte na pospas osudu přes celý rok.

pH hodnota v bazénu vás musí zajímat

Zásaditost či takzvaná kyselost vodních roztoků je dána hodnotou pH. Tato hodnosta se nejčastěji pohybuje od 1 do 14. Neutrální pH je poté 7. Nízké hodnoty, které ve svém bazénu naměříte, vyjadřují kyselost, ty vyšší naopak zásaditost. Nejoptimálnější je udržovat hodnotu pH mezi 6,8 až 7,2, k čemuž dospělo hned několik nezávislých testů hladiny pH. Pokud se dostanete na hodnotu vyšší, jak 7,6 velmi dobře tím podpoříte růst minerálních zákalů, sraženin a vodního kamene.

Voda posléze nasákne více vázaného chloru a nepříjemný zápach, který se bude, linout z vašeho bazénu nebude snadné přehlédnout. Naopak nižší hodnoty se postarají o korozi. Hodnotu pH musíte sledovat také proto, že většina bazénové chemie je právě touto hodnotou ovlivňována a sice je ovlivňována rozpustnost daných přípravků a také jejich následný účinek.

Jak hodnotu pH zjistím?

Ke zjištění hodnoty pH se prodávají různé testery či celé sady, které vám vydrží velmi dlouho. Hodnota takovýchto sad se běžně pohybuje okolo 350 Kč až 400 Kč. Tyto sady vám jednoznačně ušetří čas a navíc dokonale zjistí, co přesně váš bazén potřebuje. Tablety posléze měří volný a vázaný chlor. Nicméně v současné době seženete i elektronické testery pH, které se pohybují od 800 do 1000 Kč. Tímto způsobem velmi ušetříte za nákup tablet a budete mít o hodnotu pH ve vašem bazénu navždy postaráno.

Zakoupit si ovšem můžete i levnější variantu pro měření, kterou je pH metr, který rovněž velmi jasně identifikuje hodnotu pH ve vašem bazénu. Jeho cena se pohybuje kolem 400 Kč.

Chlorové tablety jsou k nezaplacení

Dezinfekční chlorové tablety jsou jedním z nejvíce oblíbených výrobků, ke kterým se valná většina majitelů bazénů uchyluje. Pomalu rozpustné tablety udržují koncentraci chloru a slouží jako účinný nástroj při řešení řas, bakterií, plísní a virů, kterých je ve vašem bazénu nespočet. Po zjištění pH ve vašem bazénu, které pro použití tablet, musí být na stupni od 6,8 do 7,2, budete přidávat rovněž i podle teploty vody do svého bazénu tablety. Přípravky, které vám dopomohou snížit či zvýšit pH jsou rovněž volně prodejné a dají se sehnat například v práškové formě, která vás vyjde zhruba na 300 Kč.

To znamená, že každých pět až osm dnů do bazénu vhodíte jednu tabletu a to do teploty 25°C nad 25°C přidáváte 2. Cena těchto tablet je v závislosti na velikosti balení od 200 Kč do 500 Kč. Tablety se jednoduše pouští do vody v bazénu.

Trápí vás řasy v bazénu? Zbavte se jich!

Pokud se ve svém bazénu nemůžete zbavit řas, je ten správný čas obstarat si přípravek na odstranění těchto nevábných řas z vašeho bazénu. Takovéto přípravky seženete jak v práškové formě, tak i v tekuté formě a to v cenové relaci od 200 Kč do 1000 Kč. Řasy si totiž velmi často na chlor velmi brzy přivyknou a zbavit se jich posléze bývá v celku oříšek. Prach, vítr a déšť se totiž starají o to, aby se řasám ve vašem bazénu dařilo a vytvořili v něm kluzký a nevábně vonící povrch.

Pokud máte v plánu toto léto pobývat především u svého bazénu, je ten nejvyšší čas na to, pustit do po dlouhém zimním spánku do nastartování vašeho bazénu na nadcházející sezónu. Chcete přece, aby byl v té nejlepší možné formě?

Zdroj produktů: bazénová chemie

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
Jaký zahradní nábytek si pořídit?

Šťastlivci se zahradou už určitě uvažují, jaký zahradní nábytek si...

Zavřít