MagazínJak vybratJak vybrat bazén na zahradu?

Jak vybrat bazén na zahradu?

S létem a teplotami, které stoupají k tropickým hodnotám, roste i chuť osvěžit se ve vodě. S bazénem na vlastní zahradě to můžete udělat kdykoliv si vzpomenete. Sezónní bazény na zahradu lehce uvedete do provozu, snadno je udržíte čisté a vydrží vám i několik sezón. Jak si vybrat bazén na zahradu?

Dětské nafukovací bazény

Zejména děti se bez vody v létě určitě neobejdou! Své rodiče budou neustále přesvědčovat k návštěvě koupaliště. A to se může značně prodražit. Velkou úsporou přitom může být pořízení dětského nafukovacího bazénu na zahradu. Ten můžete ve chvíli nafouknout a naplnit vodou. Dětské nafukovací bazény seženete v různých velikostech a tvarech. V závislosti na velikosti a objemu bazénu za ně zaplatíte od 179 – 700 Kč. Jak vybírat dětský nafukovací bazén?

Dětský nafukovací bazén vybírejte podle věku dítěte a počtu dětí, které se v bazéně budou koupat. Zatímco jednomu batoleti bude stačit opravdu malý nafukovací bazének, který bude mít jen a jen pro sebe, větším dětem toužícím po dobrodružství a skotačení už by nemusel vyhovovat. Pro ně proto pořiďte objemově větší bazén.

Dětské nafukovací bazény snadno uvedete do provozu

Velkou výhodou dětských nafukovacích bazénů je jejich rychlé zprovoznění. Menší bazénky rychle nafouknete ústy, o ty větší se může postarat váš kompresor a pumpička. Pak už jen stačí, abyste pro bazén našli vhodné umístění. Dětské nafukovací bazény nejsou náročné. K jejich maximálnímu využití a dlouhé životnosti postačí, když pro ně najdete rovnou plochu bez ostrých kamínků a jiných předmětů.


Jejich údržba není náročná

Údržba malých dětských nafukovacích bazénů není vůbec složitá. Většinou se obejdete bez filtrace i bez bazénové chemie. Čištění se řeší vylitím špinavé vody a novým napuštěním vody čisté. Díky malému objemu se voda na sluníčku nahřeje velmi rychle. Stačí, když bazén napustíte ráno a odpoledne už se v něm vaše děti mohou koupat.

Velkou výhodou je i rychlé vyfouknutí bazénku v případě potřeby jeho úschovy nebo převezení. V případě, že se bazén neproděraví, můžete jej beze všeho použít i další rok. U jeho úschovy dbejte na dostatečné vysušení bazénu, jinak by v něm vznikaly plísně. Nejlépe ho uschováte na místo, kde nemají přístup myši ani žádní jiní škůdci, kteří by mohli gumu bazénu prokousat.

Rodinné nafukovací bazény

Potřebám většího počtu osob a nejen dětí budou vyhovovat spíše rodinné nafukovací bazény. Ty lze do provozu uvést jednoduchým nafouknutím a srovnáním bazénového dna. Liší se velikostí i svým obsahem. Podle velikosti seženete rodinný nafukovací bazén i do jedné tisícikoruny. Protože jsou tyto bazény objemově větší, byla by škoda vodu po každém dni koupání vylévat. Proto se už k těmto typům bazénů doporučují alespoň kartušové filtrace a bazénová chemie. Té nemusíte vzhledem k obsahu používat mnoho. Hodně práce zvládnete i bazénovým sítkem. Hodně pomůže, když budete bazén pravidelně přikrývat bazénovou plachtou.

Sice si nezaplavete, ale zato se osvěžíte

Rodinné nafukovací bazény jsou dost velké na to, aby se do nich kromě dětí vlezli i dospělí. Bez problému poskytnout potřebnou dávku osvěžení hned několika lidem. Sice si v nich nezaplavete, zato se ale pořádně osvěžíte. A to přijde vhod po namáhavé práci na zahradě i při grilování s přáteli.

Pro svou ne příliš velkou, ale dostatečnou velikost jsou rodinné nafukovací bazény oblíbeným zpestřením léta na zahradách. Skvěle se hodí i na chalupu. Tyto bazény nejsou náročné na uvedení do provozu. Stačí pro ně vybrat rovný terén, který můžete vysypat pískem nebo podložit propustnou plachtou. Pak už jen bazén nafouknete pomocí kompresoru a napustíte jej vodou.

Samostavěcí bazény

Mnohem více možností, jak se ve vodě vyřádit však nabízejí větší samostavěcí bazény. Tyto bazény mají jen jednu nafukovací komoru, kterou když nafouknete, bazén se vám sám postaví pouhým naplněním vody. Samostavěcí bazén pořídíte v různé cenové relaci. Zaleží jen na vás, jaký průměr bazénu bude pro vaše vodní radovánky dostačující či zda si chcete pořídit bazén i s kompletním příslušenstvím.  Vzhledem k tomu lze tyto bazény na zahradu pořídit v cenové relaci 750 Kč – 6.500 Kč.

Samostavěcí bazény snadno zprovozníte

Výhodou samostavěcích bazénů je jejich snadná konstrukce. Po nafouknutí vrchního kruhu kompresorem se vám bazén postaví pouhým naplněním vodou. Protože je spodní i boční část bazénu vyrobená z pevného materiálu, nejsou samostavěcí bazény tolik náchylné na poškození. Samozřejmě i pro tyto bazény je dobré vybírat rovný povrch. Velkou výhodou těchto bazénů je i fakt, že je nemusíte plnit na maximum, což oceníte zejména u vašich menších dětí.

Výše vyjmenované druhy bazénů, tedy dětské nafukovací bazény, rodinné nafukovací bazény a samostavěcí bazény po sezóně venku nikdy nezůstávají, protože by je mohl mráz a vlhkost trvale poškodit. Před uschováním na bezpečné místo je zapotřebí je dokonale vysušit. Snažte se bazén nenásilně složit tak, aby zabral co nejméně místa, zároveň však, aby na něm nevznikaly ohyby. Uschovejte jej mimo dosah škůdců.

Bazény s pevnou konstrukcí

Pro opravdové milovníky letních vodních radovánek jsou ideální bazény s pevnou konstrukcí. U těchto typů oceníte výhodnou cenu vzhledem k velikosti bazénu. Dále snadné zprovoznění i jednoduchou údržbu. Bazény s pevnou konstrukcí seženete v různé velikosti, v různém tvarovém i materiálovém provedení. Nejčastěji je použitá kovová konstrukce ve spojitosti s pevnou laminovanou fólií bazénu, která je většinou vyztužená polyesterovou tkaninou. Bazény s pevnou konstrukcí svým uživatelům nabídnou rozsáhlou vodní plochu, dostatečnou hloubku i velkou stabilitu.

U bazénů s pevnou konstrukcí se vzhledem k jejich většímu objemu musí počítat s výkonnější a kvalitnější pískovou filtrací i s bazénovou chemií. Aby vám voda v bazénu vydržela dlouho čistá, je nutná nejen pravidelná údržba, nýbrž i použití plachty na bazén po každém koupání. U bazénů s pevnou konstrukcí existuje možnost připojení řady příslušenství. Kromě filtrace například i ohřevu vody.

Bazény s pevnou konstrukcí stačí po sezóně pořádně vysušit, rozebrat a uschovat na bezpečné místo. Aby vám dobře sloužily i další rok, neměly by být vystaveny mrazu, vlhku a přímému slunečnímu svitu. U dražších bazénů s konstrukcí z odolného plechu a antikorozní ochranou je přípustné nechat tyto bazény postavené i přes zimu. Důležité je řídit se pokyny výrobce. Bazény s pevnou konstrukcí lze vzhledem k jejich velikosti, materiálu a příslušenství pořídit už od ceny 1.500 Kč a výš. Ocení je především početnější rodiny, které budou bazény často využívat.


Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
Malý pomocníčci do kanceláře

Vzhledem k tomu, že v práci trávíme velkou část z...

Zavřít