MagazínInspiraceVýznam a druhy mandal

Význam a druhy mandal

Směsice geometrických tvarů nebo lék na psychické a fyzické potíže?  Nejstarší obrazce mandal pochází již z období paleolitu, přesto jsou pro nás tyto kruhové ornamenty stále velkou záhadou. Proč je lidé vlastně tvoří? K čemu slouží, a jak si mandalu vytvořit doma? Na tyto a mnohé další otázky vám odpoví následující článek.

Co je to mandala?

Mandala je mezikulturní symbol jednoty a rovnováhy. Vyskytovala se ve všech dobách, kulturách a náboženstvích, a proto nepatří nikomu a zároveň všem. Mandala je nadčasový symbol.

Je to většinou kruhovitý obrazec se středem, z něhož (a zároveň do něhož) směřují symetricky uspořádané tvary. Každý detail provedení mandaly má symbolický význam. Mandala může také být rozdělena do 4 kvadrantů. Mandala však především znázorňuje nitro člověka.

 

Mandala v architektuře

Kruh je symbolem dokonalosti, nerozdělitelnosti a nesmrtelnosti. Těchto aspektů chtěly dosáhnout architekti celého světa pomocí svých staveb. Symbol mandaly se dá nalézt v půdorysu staveb z Egypta, Babylonu nebo Jávy.

Mandaly jsou naší evropské kultuře bližší, než se vám může na první pohled zdát. Ať už se jedná o rotundy, kostely nebo rozetová okna.  Asi nejtypičtějšími křesťanskými stavbami s tímto symbolem jsou gotické katedrály a kostely.

Dlažba soustředěná do kruhu metaforicky znázorňuje cestu k Bohu. Střed je pevný bod, ze kterého je vše organizováno. Toho byste se měli držet i při tvorbě mandaly.

Druhy mandal a jejich tvorba

Každý člověk je jinak psychicky rozpoložený, proto nikdy žádné dvě mandaly nebudou naprosto stejné tvarově, nebo barevně. Už psychoanalitik Jung zavedl tento pojem do psychologie a dokázal tak, že pomocí “umění” lze nahlédnou do vnitřního světa člověka a odhalit jeho vnitřní uspořádání.

Neexistují žádná přesná pravidla, jak s mandalou pracovat. Pokud hledáte cestu k porozumění sobě samotnému nebo chcete vyjádřit své nejniternější pocity, verbálně těžce sdělitelné, je mandala přesně to pro vás. Při tvorbě mandal by nás nic nemělo vyrušovat, měli bychom tedy odstranit všechny vnější vlivy-jako jsou např. technologie.

Fantazii se meze nekladou

Je několik možných postupů, jak mandalu vytvořit. Nejtypičtější jsou ručně malované mandaly, v Česku pak stále oblíbenější omalovánky mandal. Při koncentraci na tvorbu má pro každého jedince určitá barva a tvar rozdílnou symboliku.

Pokud se rozhodneme pro papírovou tvorbu, můžete ji kreslit od ruky, pro začátek je však vhodné zvolit pomůcky jako kružítko, pravítko nebo samotná šablona na tvoření mandal.

Začneme jednoduchou velkou kružnicí. Ponecháme si vyznačený střed, od kterého se bude zbytek kresby odvíjet. Zbytek je na vás, do mandaly můžete symetricky dokreslovat drobné kvítky, kruhy nebo geometrické obrazce, cokoliv, co vás napadne.

Často jsou zhotovovány na plátně nebo těle. Mandaly se dají také využít v interiéru, např. na sklo nebo dřevo, pro oživení prostoru dodáním pomyslné energie, kterou vyzařuje.

Jedním z nejtypičtějších postupů při tvorbě mandly je také barevný písek. Můžete také použít prášek, mouku nebo rýži. Pomocí lepidla na papír nebo na zem. Můžete ji skládat a doplňovat pomocí květů, přírodních materiálů nebo korálků.

Zaujaly vás mandaly a chcete si nějakou vymalovat nebo rovnou vybrat na hotovou na okno? Pak navštivte stránky www.poznani-knihy.cz nebo se zastavte na naší prodejně Poznání-Knihy v Olomouci.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Inspirace
velikonoce_tatar_pomlazka_karabac_vejce_vajicka_malovana
Všechno co musíte znát o Velikonocích

Když se řeknou Velikonoce, všem se vybaví prodloužený víkend, návštěvy,...

Zavřít