MagazínInspiraceVybíráme prostírání pro váš kuchyňský stůl

Vybíráme prostírání pro váš kuchyňský stůl

Jídelní stůl je v mnoha domácnostech přirozeným centrem, kde se schází celá rodina, kde se řeší problémy všedního dne, a kde padají důležitá rozhodnutí. Prostírání je tak s jídelním stolem neodmyslitelně spjato. Chrání jej, ale také dotváří celkový estetický dojem ze stolování. Správně vybrané prostírání navíc opticky oddělí váš prostor od prostoru spolustolovníků. Proč si neudělat ze sezení u jídelního stolu zážitek?

Jak vybrat správné prostírání?

Jak už jsme uvedli na začátku, správě vybrané prostírání má hlavně ochrannou funkci s mnoha výhodami – například na rozdíl od ubrusu nemusíte kvůli kolečkům od sklenic s vína sklízet celý stůl, ale stačí jen vyměnit prostírání pod sklenice.

V prvé řadě by tedy prostírání mělo vyhovovat vašim nárokům na údržbu. Pokud máte malé děti, uvítáte praktické prostírání z plastu či jiných omyvatelných materiálů, které jednoduše otřete houbičkou. Odrostlejší pak mohou bez obav volit prostírání v dalších materiálech – od textilu po korek, které můžete více sladit s interiérem.

Jíte rádi? Prozraďte to na sebe prostíráním!

Pak vybírejte prostírání podle vašich stolovacích zvyků a návyků. Stolujete ve dvou a doma v podstatě jen večeříte něco rychlého? Pak vám budou čtyři základní kusy od každého dílu prostírání bohatě stačit. Je vás doma hodně a rádi společně jíte? Pak berte celá balení včetně podšálků, ubrousků a dalších menších dílů prostírání, které využijete pro velké víkendové snídaně i obědy.

Tvary a barvy prostírání

Barvy, vzory a tvary prostírání jsou čistě na vašem vkusu a stylu zařízení jídelny nebo místnosti, kde je jídelní stůl umístěn. Někdo má doma jiné prostírání na jaro a na Vánoce, jiný má zase prostírání po celý rok stejné podle barev kuchyně. Je to opravdu individuální – nabídka je široká, takže si vybere každý.

Z jakého materiálu prostírání vybrat?

  • Prostírání bývá často vyráběno z omyvatelných materiálů na bázi plastu, takže jej můžete snadno vyčistit nebo vyměnit dle potřeby. Barev je nepřeberné množství.
  • Klasikou jsou nejrůznější textilní prostírání, která ale časem mohou zajít a také musíte počítat s jejich praním. Oproti plastovým jejich údržba není tak snadná.
  • Oblíbená jsou také již mnoho let ratanová nebo korková prostírání, která se ale hůře udržují.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Inspirace
Koupelna jako ze zámku! Inspirujte se hravým designem

Lámete si hlavu se zařizováním nové koupelny a hledáte vhodnou...

Zavřít