MagazínInspiraceVšechno co musíte znát o Velikonocích

Všechno co musíte znát o Velikonocích

Když se řeknou Velikonoce, všem se vybaví prodloužený víkend, návštěvy, zábava a veselí, rozzářená očka dětí a plné košíky dobrot. Stejně jako Vánoce však v sobě Velikonoce nesou především náboženskou tématiku a jsou spolu s nimi nejvýznamnějším křesťanským svátkem.

velikonoce_tatar_pomlazka_karabac_vejce_vajicka_malovana

Velikonoce jsou oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale symboly Velikonoc mají historický přesah a symbolizují vítání jara a probouzení přírody ze zimního spánku. I proto připadají Velikonoce na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti a jejich datum je pohyblivý. Samotné oslavě Vzkříšení Krista – Božímu hodu velikonočnímu – předchází postní doba, kterou doprovází lidové zvyklosti, které naplno propuknou právě ve Svatém týdnu a jejichž význam a tradici i kouzlo vám přiblížíme v dnešním článku. Těšíte se? Tak jdeme na to!

Velikonoce 2018

Termín velikonoc – datum Velikonoce v roce 2018 budou v pátek 30. 3. – pondělí 2. 4. 2018. V roce 2018 bude Velikonoční pondělí 2.4.
Prodloužený víkend vychází na 30. 3. až 2. 4., školáci mají velikonoční prázdniny od čtvrtka 29. března 2018.

Velikonoční tradice oslavují život

Na jaře se vše probouzí a Velikonoce jsou s jarem neodmyslitelně spojeny. Oslava života a radost z něj se na nás na jaře doslova sype ze všech koutů. Pestré barvy po bílé zimě stejně jako romanticky něžné vůně a objímající teplé sluneční paprsky doprovázené šťastným cvrlikáním ptáčků – to naladí na dobrou notu i největšího bručouna. Dopřejte si tedy novou krev do žil a objevte kouzlo velikonočních tradic oslavujících život.

Velikonoční beránek

Také se vám sbíhají sliny na sladkou pochoutku z nejrůznějších druhů těst, pečené ve formě beránka, nebo dokonce na čokoládovou variantu? I když se bohužel nedochovalo, zda velikonoční beránek v dávných dobách byl pokrmem z masa či pečiva, jisté je, že symbolizuje nevinnost, čistotu a poslušnost a jako takový představuje památku „Beránka Božího“, tedy Ježíše Krista, který byl obětován na kříži a jeho smrt vykoupila a zachránila pokřtěné od smrti a životu v hříchu.

Velikonoční vajíčko

Zvyk darování vajíček pravděpodobně vznikl v Egyptě v období svátků jarní rovnodennosti. Nejstarší nalezená kraslice je stará údajně 2300 let a v naší zemi se zvyk malování vyfouknutých i vařených vajíček rozvinul víc než kde jinde. Typickou barvou pro velikonoční vajíčka je červená, žlutá, zelená, červenohnědá, hnědá i černá. Dívky vajíčkem, které je symbolem života, plodnosti, úrodnosti, bezpečí i nesmrtelnosti, obdarovávají chlapce za šlehání.

velikonocni_vajicka_prirodni_barvy_malovana

Velikonoční zajíček

Kdo jiný ze zástupce zvířecí říše by měl být symbolem radosti ze života, který se na jaře hlasitě hlásí o slovo, než vesele si poskakující velikonoční zajíček. V mnoha mytologiích je zajíc symbolem štěstí, koloběhu života, pomíjivosti času i symbolem zmrtvýchvstání – traduje se o něm, že nikdy nespí, zřejmě proto, že nemá oční víčka. V křesťanství je zajíček symbolem moudrosti, pokory a skromnosti. A odkud zvyk, že velikonoční vajíčko a čokoládové laskominy nosí velikonoční zajíček? Tuto tradici jsme převzali od německých sousedů – samozřejmě k velké radosti dětí – a tento radostný úkol mu je přisuzován zřejmě proto, že s příchodem jara se zdržoval u lidských obydlí, kde hledal potravu.

Velikonoční pomlázka

Radost z ní má především mužská část pokolení, něžné pohlaví se při jejím vyslovení často chytá za pozadí. Pomlázkou se často označuje nejen výsledek velikonočního koledování v podobě sladkostí, drobných dárečků i oblíbených štamprliček, ale také svazek spletených vrbových proutků, který by měl umět uplést každý muž a při jejímž správném používání je slyšet dívčí pištění široko daleko. O Velikonočním pondělí se tato tradice, kdy za ranního kuropění vyráží chlapci a muži vyšlehat děvčata, dodržuje hned z několika důvodů. Mladé dívky se šlehají pro zdraví, krásu, mladost a svěžest – stejně jako je použitý proutek, starší aby nebyly pomlouvačné. Výjimkou není ani „odplatné pondělí“, kdy dívky vyplatí ze stejného důvodu chlapce. Vyšlehání dříve neunikla ani čeládka, aby nebyla líná a domácí zvířata i ovocné stromky pro plodnost a úrodu.

Velikonoční pentle

Umět vlastnoručně uplést pomlázku – lidově tatar – je uměním, které se dědí po generace. Odměnou každému chlapci není jen vajíčko či sladkost, ale také uvázání barevné pentle na tatar. Její barva může být také chápaná jako tajné poselství. Červená barva značí lásku, modrá naději, zelená oblíbenost a žlutá nezájem.

Velikonoční kříž

Kříž je uctíván v mnoha kulturách a je symbolem mystického propojení božského a pozemského světa. Má mnoho podob i tvarů a překvapivě jej lidstvo znalo ještě před příchodem křesťanství. V něm je však nejdůležitějším symbolem, právě pro krutý a ponižující trest ukřižování Ježíše Krista.

Oheň a svíce

Světlo je od nepaměti symbolem života a v podobě zapálené svíce představuje i vítězství nad zimou, ve spojitosti s Velikonocemi pak především Ježíšovo zmrtvýchvstání. Bílá barva – ať už přirozeného světla nebo ve formě svíček – značí čistotu, naději a nový život.

Velikonoční nástroje se umí postarat o pořádný rozruch

Z řehtaček umí pořádně bolet hlava, obzvlášť, když vám s ní někdo řádí přímo u ucha. Ano, jejich význam byl vskutku na chlup stejný – měly být slyšet. Během Velikonoc totiž všechny zvony vždy od Zeleného čtvrtku po Bílou sobotu utichly, neboť dle pověsti „odlétaly do Říma“, a řehtačky nahradily skvěle jejich roli svolat lid k bohoslužbě. O rámus se umí postarat také klapačka, která je vyrobená z prkénka, které je připevněné na malém držátku, v jehož prostřední části se otáčí kladívko, které tluče do dřívka. Trakaře – někdy také tragače – nesmí v čase Velikonoc také chybět a procházku s nimi rozhodně nikdo nepřehlédne, tedy spíše nepřeslechne. Vzhledem skutečně připomínají skutečný trakař, kolečko však roztáčí důmyslný válec, který se spolu s kladívky, kolíky a válci postará o pořádný hluk. Velkou předností těchto nástrojů je také jejich dekorační efekt – skvěle vyladí vaší domácí velikonoční náladu do pohody.

Jarní příroda se probouzí a o velikonocích ji to rozhodně sluší

Jarní sluníčko šimrá náš obličej, vylepší náladu a láká svými paprsky k jarním procházkám. Užijte si barvy i neopakovatelné kouzlo obnovy života v přírodě ať už při pobytu venku nebo i zprostředkovaně doma. I vaše království je potřeba rozzářit!

Kočičky něžné a křehké, jako ty skutečné

A každoročně pučící pruty z jív hrdě hlásí, že vláda paní zimy je u konce a jaro je tu. O velikonočním čase symbolizují posly jara a posvěcené v kostelech o Květné neděli nahrazují palmové ratolesti, které vítaly Ježíše v čase jeho příjezdu do Jeruzaléma. O Popeleční středě jsou pak v příštím roce symbolicky spáleny. V našich domácnostech jsou však něžnou ozdobou, která připomíná, že jaro už klepe na dveře.

Zlatý déšť září slunečním svitem

Jasnou žlutou barvou ohlašuje konec zimy a radostně zvěstuje začátek jara. A i když máme název tohoto sluncem zalitého keře vryté pod kůži, je to pouze název lidový. Pravým jménem se tento keř jmenuje zlatice prostřední a spolu s podobnou štědřenicí o Velikonocích nesmí chybět pár větviček plných omamných žlutých kvítků ve váze mnoha domácností.

Vysévání obilí je zábava i skvělá dekorace

Obzvláště v rodinách s dětmi je to napínavé dobrodružství, na jehož počátku je špetka nepořádku při sázení, ale obrovská radost nad každým novým zeleným stonkem, kterému se podaří vyrašit zvítězí. Zelená barva je také barvou jara, která dodá přírodě i našim domovům veselý náboj a zemědělcům dává vědět, že je čas zasít.

Velikonoční kaktus

Ne, není to žádný překlep. Skutečně existuje poutavá rostlinka s tímto názvem. Původem z Brazílie, roste na stinných místech, v pralesích a dokonce i v korunách stromů. Jeho zelené listy jsou něžně lemované nápadným červeným lemem a květy mají oranžovočervenou barvu.
 

Velikonoční dekorace - produkty

Velikonoce a jaro jsou tu – vyzdobte si své obydlí i chuťové pohárky

Stejně jako se příroda probouzí po zimním spánku, i vy můžete stylově ve svém interiéru přivítat jaro a krásné dny plné slunce a dobré nálady. Začít můžete přípravou originální a navíc jedlé dekorace rovnou ve své kuchyni. I ta je totiž místem jako stvořeným pro předvelikonoční čas a pomůcky do kuchyně, které najdete na Bevedo.cz, vám budou rády asistovat. Své kulinářské umění můžete otestovat s některou z moderních forem na pečení velikonočních laskomin, kteréuž dávno nejsou jen formami na beránky, ale z pestré nabídky můžete zvolit i formy kuřátek či zajíčků.

Ujít si rozhodně nenechejte zábavu, o kterou se postarají velikonoční vykrajovátka tématicky laděná na beránky, slepičky či zajíčky, ale také motýlky a květinky. Poslouží nejen pro sladké pečivo, ale stejně tak i slané kousky a s jejich pomocí můžete získat i stylovou sýrovou ozdobu na chlebíčky.

Radost z mlsání i samotné přípravy, hlavně vašim dětem, přinesou razítka s velikonočními motivy, kteréděti zbožňují a i nám dospělým ulehčí hodně práce. Každá sušenka – slaná i sladká – je bez pracného zdobení krásně velikonočně vyladěná a nejen skvěle chutná, ale zároveň ozdobí i sváteční stůl.

Milovníci čokolády si pak nemůžou nechat ujít formičky na čokoládu a nejen děti se budou už při samotné přípravě oblizovat za ušima. Vytvořte si domácí lahodnou čokoládu nádherných tvarů s velikonoční tématikou a vyrobte si pomocí formiček klidně i stylový led do nápojů.

Velikonoce jsou skvělou příležitostí zažít společné neopakovatelné chvíle s rodinou a uvědomit si tak, co je na životě to nejkrásnější – šťastná a láskyplná rodina. Neváhejte se tedy pustit do výroby velikonočních dekorací – vaší fantazii se meze nekladou. K výrobě velikonočních beránků, slepiček, kuřátek, ptáčků i zajíčků vám často postačí obyčejný barevný papír a rázem vykouzlíte stylovou dekoraci na dveře i do oken. Pustit se můžete i do výroby oblíbených zápichů do květináčů i závěsných velikonočních dekorací. Pokud jste mistři střihu a s jehlou a nití vám to parádně sluší, můžete si jarní dekorace i ušít a vyplnit vatou – děti u všech těchto činností rády asistují.

Ať už jsou vaše Velikonoce televizní, odpočinkové, procházkové či vyloženě poctivě tradiční, za náš tým Bevedo.cz vám přejeme jejich krásné prožití a přivítání prvních jarních dní jak se patří – s rodinou a slunečními paprsky, rozdávajícím úsměvy, ve tváři.

Zobrazit nabídku velikonočních dekorací do bytu.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Inspirace
Kure-omalovanky-velikonoce-ke-stazeni
Pastelky do rukou! Máme pro vás velikonoční omalovánky ke stažení, kterým neodoláte

Nevíte, jak zabavit své rozdováděné děti a zároveň přemýšlíte o...

Zavřít